alo clinic beauty logo

اطلاعات بیشتر :

۰۹۳۶-۵۳۴-۳۳۳۵+

فارسی العربیة English
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
 عکس- دکتر سید علی جواد موسوی فوق تخصص ریه
درباره ی دکتر سید علی جواد موسوی

دكتر سید علی جواد موسوی

فوق تخصص ریه

تخصص : متخصص داخلی – فوق تخصص ریه

دكتراي عمومي :   1366 از دانشگاه علوم پزشكي ايران

تخصص داخلي :  1369 از دانشگاه  علوم پزشكي ايران

فوق تخصص ريه از دانشگاه علوم پزشكي ايران

 

 

 

یکی از مهم ترین اندام های دستگاه تنفسی در انسان ها ریه است. از وظایف ریه این است که جداسازی اکسیژن از هوا و انتقال آن به دستگاه گردش خون را انجام می دهد و خون را وارد بافت ها خواهد کرد و گاز دی اکسیدکربن را از ریه ها خارج خواهد کرد. جایگاه ریه ها در قفسه سینه می باشد و بسیار بزرگ هستند و فضای زیادی را اشغال خواهند کرد. هر فردی دارای دو ریه است و ریه چپ کوچک تر است ریه سمت راست است.

شکل ظاهری ریه ها مشابه اسفنج می باشد. ریه ها در قفسه سینه قرار دارند و آنقدر بزرگ هستند که بیشتر فضای سینه را گرفته اند. هر انسان دو ریه دارد و ریه سمت چپ کمی کوچکتر از ریه سمت راست است.

ریه ها شگفت انگیز هستند و به شما کمک می کند تا نفس بکشید، حرف بزنید ، آواز بخوانید، گریه کنید. ریه ها حتی با مغز همکاری می کنند و وقتی کیلومترها می دوید مقدار هوای بیشتر با سرعت بیشتر وارد بدن و سپس خارج می شود. ریه با سیستم تنفسی کار می کنند، هوای تازه را وارد بدن و هوای کثیف را از بدن خارج می کند.

ساختار ریه ها و نقش ریه ها در بدن

همانطور که گفتیم ریه ها در قفسه سینه قرار دارند و بیشتر فضای سینه را گرفته اند و ریه سمت چپ کمی کوچکتر از ریه سمت راست است زیرا سمت چپ، جایگاه قلب است.

قفسه سینه که از 12 دنده تشکیل شده است و این دنده ها به ستون فقرات پشت کمر و دور ریه ها به هم متصل شده اند ، از ریه ها محافظت می کنند در زیر ریه ، دیا فراگم که ماهیچه گنبدی شکل است قرار دارد و کمک می کند تا عمل دم و بازدم انجام شود.

ریه ها از بیرون شبیه اسفنج صورتی رنگ هستند. در انتهای نای دو لوله بزرگ به نام لوله نای اصلی وجود دارد که یکی به سمت چپ و یکی به سمت راست متصل است؛ هر شاخه اصلی نایژه شاخه هایی به درون لوله ها دارد که این شاخه ها کوچک و کوچکتر می شوند، به کوچکترین لوله نایچه گفته می شود. در هر ریه حدود 30 هزار نایچه در هر ریه وجود دارد و هر نایچه به اندازه مو می باشد.

آلوئولی یا حبابچه محل مخصوصی در انتهای نایچه ها هستند که کیسه های بسیار نازک به طور فشرده در آن وجود دارد. در ریه 600 میلیون آلوئولولی وجود دارد. آلوئولوس نام هر آلوئولو می باشد و سوراخهایی مثل رگهای کوچک خونی که به آن مویرگ می گویند دارد. این مویرگها بسیار ریز هستند.

ریه نقش اساسی در سلامتی انسان دارد و انسان بدون ریه نمی تواند زندگی کند. برای صحبت کردن نیز نیاز به ریه ها داریم. نای در بالای حنجره وجود دارد ، به حنجره جعبه صدا گفته می شود. تارهای صوتی در امتداد حنجره برای تولید صدا باز و بسته می شوند. زمان خارج شدن هوا از ریه ها ، از طریق نای و حنجره به تارهای صوتی برخورد می کند. اگر تارهای صوتی بسته باشند هوا میان آنها عبور می کند تارهای صوتی می لرزند و صدا تولید می شود. میزان بلندی صدا به مقدار هوایی که از ریه ها خارج می شود بستگی دارد.