alo clinic beauty logo

اطلاعات بیشتر :

۰۹۳۶-۵۳۴-۳۳۳۵+

فارسی العربیة English
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
 عکس- دکتر سعيد يزدان بخش متخصص و جراح ارتوپدي
درباره ی دکتر سعيد يزدان بخش

فوق تخصص  ارتوپدی و فوق تخصص جراحی هیپ(لگن) و زانو از دانشگاه وینوستا امریکا با 45 سال سابقه

عضو سابق هیئت علمی بیمارستان شفایحیاییان

15 سال سابقه در بیمارستان ایرانشهر

 

 

جراحی تعویض مفضل

در جراحی تعویض مفصل لگنمفصل لگن (هیپ) با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود که به این بخش مصنوعی، پروتز گفته می شود. مفصل لگن، از دو بخش اصلی تشکیل شده است؛ که ممکن است در طی عمل جراحی توسط جراح لگن هر دو بخش تعویض شود. این دو بخش شامل حفره لگن، که قسمتی از استخوان لگن به نام استابولوم و انتهای فوقانی استخوان لگن یا سر لگن؛ می باشد.

 چه کسانی نیاز به تعویض مفصل لگن دارند؟

اگر یکی یا هردو مفصل لگن شما آسیب دیده باشد؛ برای اینکه در انجام فعالیتهای روزانه مثل پیاده روی یا لباس پوشیدن دچار مشکل نشوید یا مجبور نباشید دائما درد لگن را تحمل کنید ناچار به انجام عمل جراحی مفصل لگن هستید. علت اصلی عمل تعویض مفصل لگن، کاهش درد ناشی از آرتروز است که  مانع از انجام فعالیتهای روزانه میشود. بیشتر کسانی که جراحی مفصل لگن را انجام می دهند در سن ۶۰ سالگی یا بیشتر هستند اما تعداد افراد جوان که عمل تعویض مفصل لگن را انجام داده اند نیز کم نمی باشد . در افراد جوان پروتز تحت فشار بیشتری قرار میگیرد و این باعث فرسودگی زودتر آن میشود و اگر چنین اتفاقی بیفتد نیاز به تعویض مجدد وجود خواهد داشت.

جراحی تعویض مفصل لگن معمولا زمانی پیشنهاد می شود که راه های درمانی دیگر برای بیمار به نتیجه نرسد. گاه درد لگن و یا عاملی که باعث آسیب به مفصل لگن می شود، آنقدر زندگی افراد را تحت شعاع قرار می دهد که شخص توانایی انجام کارهای روزمره را از دست می دهد. بیماری های متفاوتی می تواند باعث ایجاد چنین مشکلی بشوند. آرتروز مفصل لگن یا ساییدگی مفاصل، روماتیسم، ضربه شدید به مفصل لگن یا ران، سیاه شدن سر استخوان ران از عواملی است که باعث میشود بیماری مجبور به تعویض مفصل شود. به طور کلی افرادی که نشانه های زیر را به صورت پیوسته و طولانی دارند، ممکن است به تعویض مفصل نیاز پیدا کنند:

 

احساس درد در ناحیه لگن در شب

عدم تسکین درد از طریق سایر روشهای درمان

احساس دردی که مانع از انجام فعالیتهای روزانه می شود مثل حمام کردن، غذا درست کردن، انجام کارهای خانه و پیاده روی

اگر هنگام راه رفتن نیاز به واکر یا عصا احساس شود.

شکستگی یا ترک خوردگی استخوان لگن. افراد مسن بیشتر به این دلیل این عمل را انجام می دهند

وجود غده یا تومور در مفصل لگن

 

 

اناتومی تاندون اشیل

تاندون آشیل یک تاندون ضخیم است که در پشت ساق قرار دارد. ماهیچه های ضخبم پست ساف و کف پا را در یک ساق پا به یک محل قرارگیری در استخوان پاشنه (استخوان پاشنه) متصل می کند. این قوی ترین تاندون در بدن است و به افراد اجازه می دهد هنگام راه رفتن، دویدن و پریدن فشار بیاورند.

 

آسیب های آشیل می تواند در چندین مکان رخ دهد ، اما شایع ترین منطقه در محل اتصال عضله  به  تاندون است. ناحیه ای که عضلات ساق پا با تاندون می پیوندد.  آسیب های موجود در این ناحیه اغلب به خودی خود بهبود می یابند اما ممکن است این ترمیم به آهستگی نسبت به آسیب دیدگی در ناحیه عضلانی پا انجام شود ، زیرا خون رسانی کمتری برای بهبودی در خون وجود دارد.

 

 

چرا تاندون اشیل درد می گیرد یا پاره می شود

اختلالات مزمن و طولانی مدت تاندون آشیل از آسیب های بیش از حد که باعث التهاب یا تحلیل رفتن می شوند ، تا آسیب های حاد مانند پارگی تاندون آشیل هستند متفاوت است.

 

کوتاهی اشیل پا از موادی است که التهاب تاندون مچ پا و پارگی اشیل را بسیار تسهیل می کند.

 

درد در پشت مچ پا یا در پاشنه پا اغلب در نتیجه یک نقص مثلا در اثر ضربه  در طول تاندون آشیل یا در نقطه اتصال آن به پاشنه پا است.  این نوع درد ممکن است در اثر بورسیت  نیز ایجاد شود که بورسیت تاندون آشیل نامیده می شود.  بورسیت در واقع یک کیسه پشت تاتدون اشیل است که تورم پیدا می کند.

 

 

 

شکستگی پا به وجود شکستگی یا ترک در یکی از استخوان‌های پا گفته می‌شود. شایع‌ترین دلایل آن عبارتند از زمین خوردن (سقوط)، تصادفات با وسایل نقلیه موتوری و آسیب‌های ورزشی.

نحوه درمان شکستگی استخوان ران و ساق پا به محل و شدت آسیب بستگی دارد. ممکن است برای پاهایی که دچار شکستگی شدید شده‌اند نیاز باشد که از طریق عمل جراحی ابزارهایی در درون استخوان شکسته قرار داده شود تا استخوان، در دوره بهبود، راستای خود را حفظ کند. شکستگی‌های کم شدت‌تر را نیز می‌توان با گچ یا اسپلینت (آتل) درمان کرد. در همه موارد، تشخیص و درمان سریع شکستگی استخوان ران و ساق پانقش مهم در بهبودی کامل آن دارد.