alo clinic beauty logo

اطلاعات بیشتر :

۰۹۳۶-۵۳۴-۳۳۳۵+

فارسی العربیة English
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
 عکس- دکتر رضا ملايري فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی
درباره ی دکتر رضا ملايري

دكتر رضا ملايري

فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی

 

 

 

سرطان و روش های پیشگیری، تشخیص و درمان انواع آن

 

کلمه‌ ترسناکی است که هیچ شخصی دوست ندارد آن را از زبان پزشک خود بشنود. با این‌‌حال، امروزه با پیشرفت علم پزشکی، معالجه و درمان سرطان بسیار آسان‌تر از قبل شده. بسیاری از مبتلایان به این بیماری، پس از طی فرآیند درمان سرطان به‌راحتی زندگی خود را ادامه می‌دهند.

 

در ادامه‌ی این مطلب خواهیم گفت که اصلاً سرطان چیست، چه انواعی دارد، چه روش‌هایی برای درمان سرطان مناسب است و چرا نباید از آن ترسید.

 

 

 

سرطان چیست و چگونه پدید می‌آید؟

سرطان رشد غیرقابل کنترل سلول‌ها در بدن است. در یک بدن سالم، هزاران میلیارد سلول وجود دارد که با توجه به نیاز بدن تقسیم می‌شوند. سلول‌های سالم بر اساس نوعشان، چرخه حیات، تولید ‌‌مثل و مرگ دارند. با مرگ سلول‌های قدیمی یا آسیب دیده، سلول‌های جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند. سرطان دقیقاً در این فرآیند اختلال ایجاد می‌کند و باعث رشد غیرعادی سلول‌ها در بدن می‌شود. هنگامی که سلول‌ها به طور غیر قابل مهار تقسیم می‌شوند، توده‌هایی به نام تومور را تشکیل می‌دهند.

سرطان انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 

تفاوت سلول‌های سالم و سرطانی

تفاوت عمده سلول‌های سالم و سرطانی در دو نکته است:

 

سلول‌های سرطانی به‌طور غیرطبیعی و غیرقابل کنترل تکثیر می‌شوند.

سلول‌های سرطانی عمری بسیار طولانی‌تر از سلول‌های سالم دارند.

 

نگاهی مختصر به دسته‌بندی سرطان‌ها

سرطان‌ها بر اساس نوع سلول‌هایشان و البته منطقه و اندامی که در آن رشد می‌کنند، نام‌گذاری می‌شوند. حتی اگر سرطان به منطقه دیگری از بدن سرایت کند نیز این اسم ثابت باقی می‌ماند. برای مثال سرطانی که از ریه آغاز شود و به کبد سرایت کند، باز هم سرطان ریه نامیده می‌شود.

 

تاکنون بیشتر از صد نوع مختلف از انواع سرطان شناسایی شده‌اند که تقسیم‌بندی آن‌ها براساس نوع سلول‌های درگیر، متفاوت است. از انواع سرطان شایع در مردان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

سرطان پروستات

سرطان روده‌ی بزرگ و راست روده (کولو رکتال)

سرطان معده

سرطان کبد

سرطان ریه