alo clinic beauty logo

اطلاعات بیشتر :

۰۹۳۶-۵۳۴-۳۳۳۵+

فارسی العربیة English
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
 عکس- دکتر رضا خدابخشی انکولوژی(سرطان شناسی)
درباره ی دکتر رضا خدابخشی

دکتر رضا خدابخشی

متخصص انکولوژی(سرطان شناسی)

 

 

 

انکولوژی

به شاخه ای از علم پزشکی که به صورت تخصصی و فوق تخصصی به تشخیص و درمان سرطان میپردازد، انکولوژی گفته میشود.

معنای تحت اللفظی لغت "انکولوژی"، بخشی از علم است که به بررسی تومورها و سرطان ها میپردازد. کلمه "انکو" به معنای توده یا تومور است و "-لوژی" به معنای مطالعه میباشد.

انکولوژی شامل مدیکال انکولوژی ( استفاده از شیمی درمانی، هورمون درمانی و دیگر دارو ها برای درمان سرطان)، پرتودرمانی (شامل استفاده از پرتو درمانی برای درمان سرطان)، و جراحی (شامل استفاده از جراحی برای درمان سرطان) میباشد.

 

سرطان چیست؟

هر کدام از سلول های بدن دارای یک سیستم تنظیم کننده میباشند که رشد، بلوغ، تکثیر و مرگ آنها را کنترل میکند. سرطان زمانی اتفاق میافتد که سلول های بخشی از بدن شروع به رشد خارج از کنترل کنند. انواع مختلفی از سرطان ها وجود دارد ولی تمام آنها به دلیل رشدِ خارج از کنترل سلول ها آغاز می شوند.

سرطان چقدر شایع است؟

امروزه میلیون ها انسان یا مبتلا به سرطان هستند و یا در گذشته به سرطان مبتلا بوده اند . سرطان دومین علت مرگ در ایالات متحده امریکا است. تقریبا، نیمی از مردان و یک سوم از زنانی که در آمریکا زندگی میکنند، در طول حیات خود به سرطان مبتلا می شوند.

 

نقش انکولوژیست

به پزشکانی که در رشته انکولوژی فعالیت دارند، انکولوژیست گفته میشود. این انکولوژیست ها، چند نقش خاص را در درمان افراد ایفا میکنند. آنها به تشخیص سرطان و میزان پیشرفت بیماری کمک میکنند.

 

درمان سرطان

بسته به مرحله و شدت پیشرفت سرطان، انکولوژیست ها کمک میکنند تا برنامه مناسب درمانی برای بیماران انتخاب شود. این درمان میتواند شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی و سایر مداخلات باشد.