alo clinic beauty logo

اطلاعات بیشتر :

۰۹۳۶-۵۳۴-۳۳۳۵+

فارسی العربیة English
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
 عکس- دکتر خدامراد جمشيدي متخصص ارتوپدي
درباره ی دکتر خدامراد جمشيدي

دکتر خدامراد جمشیدی

استاد  تمام جراحی استخوان و مفاصل

 

فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی

بورد تخصصی ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران

فلوشیپ فوق تخصصی تومورهای اسکلتی – عضلانی

 

 

سرطان و تومور

سرطان از کلمه لاتین خرچنگ گرفته شده است زیرا شکل بسیار نامنظمی دارد و اندام های گوناگونی را در بر می گیرد. در حقیقت سرطان توانایی حمله به بافت های اطراف و گسترش پیدا کردن به دیگر اعضا را دارد و در صورت عدم درمان منجر به مرگ می شود. این بیماری سبب می شود که سلول های بدن به طرز نا مناسبی رشد کنند و تقسیم شوند و همین رشد و تقسیم سلولی سبب خواهد شد که برای افراد مشکلات متعددی به وجود بیاید. البته برای بیماری سرطان درمان هایی وجود دارد و اگر افراد به موقع به آن پی ببرند و به پزشک مراجعه کنند، آن گاه می توانند از بیماری سرطان رهایی یابند.

 

 

لازم به ذکر می باشد که تومور ها توده های از سلول هستند که در اثر اختلال در تقسیم سلولی ایجاد می شوند و تومور یک  اصطلاح معمولی برای نئوپلاسم است. کلمه تومور به یک توده اشاره دارد که می تواند به صورت خوش خیم( بی خطر ) یا بدخیم( سرطانی ) باشد. بنابراین می توان اذعان داشت که سرطان نوعی تومور تهدید آمیز است که در آن سلول ها در هر جای بدن به صورت غیرقابل کنترلی امکان رشد دارند اما تومورها در بافت هایی مانند استخوان، ماهیچه رشد می کنند ( بیشتر بافت های تو پر ) و تومور ها قابلیت حرکت از سیستم لنفاوی به دیگر اعضای بدن را دارند.

 

 

باید بیان شود که بسیاری از بیماران سرطانی به دلیل هزینه های بالا درمان، شانس درمان شدن را از دست می دهند و خوشبختانه در این زمینه خیریه های بسیار متفاوتی تشکیل شده اند که به خیریه سرطانی معروف می باشند و در زمینه درمان سرطان به بیماران یاری می رسانند. درمان در هر دو نوع اهمیت ویژه ای دارد هیچگاه نباید از هزینه های سرطان ترسید و از درمان صرف نظر کرد زیرا افراد خیری وجود دارند که این نگرانی را با برپایی خیریه های سرطان برطرف می کنند و افراد داوطلب بسیاری برای کمک به خیریه و خیریه های سرطانی پیش قدم می شوند.

 

سرطان در اصطلاح چیست؟

 

 

سرطان‌ها معمولاً بسیار نامنظم شکل می‌گیرند و به دلیل اینکه مانند خرچنگ، «آن‌ها را شکار می‌کنند و رها نمی‌گذارند». اصطلاح سرطان به طور خاص به رشد جدیدی اشاره دارد که توانایی حمله به بافت‌های اطراف، متاستاز کردن (گسترش به اعضای دیگر) را دارد و در صورت عدم درمان ممکن است در نهایت منجر به مرگ بیمار شود.

 

 

 

اصطلاحات تومور و سرطان گاهی به صورت متناوب مورد استفاده قرار می‌گیرند که می‌تواند گمراه ‌کننده باشد. همانطور که پیش تر ذکر شد یک تومور لزوماً یک سرطان نیست. کلمه تومور به‌سادگی به یک توده اشاره دارد. به عنوان مثال، مجموعه‌ای از مایعات با تعریف تومور مطابقت دارد. سرطان نوعی تومور به‌ ویژه تهدیدآمیز است. در بحث در مورد تشخیص احتمالی سرطان، روشن نگه داشتن این تمایزها مفید است.

 

 

 

تومور چیست ؟

 

تومور یک اصطلاح معمول اما غیر اختصاصی برای نئوپلاسم است. کلمه تومور به‌سادگی به یک توده اشاره دارد. این یک اصطلاح کلی است که می‌تواند به رشد خوش‌خیم (عموما بی‌ضرر) یا بدخیم (سرطانی) مراجعه کند.

 

تفاوت بین درمان تومور و سرطان

 

یکی از درمان های رایج برای درمان تومورها، جراحی برداشتن تومور است که در اکثر موارد این گزینه بسیار مناسب است و بیماری به طور کامل از بین می رود. اما نکته مهم در مورد سرطان این است که آنها ممکن است دوره درمان طولانی تری داشته باشند و اغلب از گزینه های درمانی مختلفی مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی و ایمونوتراپی به طور همزمان استفاده کنند. در مورد علل این دو باید گفت که تفاوت زیادی بین تومورها و سرطان ها وجود ندارد، دلایل این تقسیم سلولی نابرابر یکسان است مانند قرار گرفتن در معرض مواد مضر، عفونت های ویروسی و باکتریایی و تنباکو.